Arama Motoru Pazarlaması (SEM): Nedir ve Nasıl Doğru Yapılır?

Arama motoru pazarlaması veya SEM, giderek daha rekabetçi bir pazarda işinizi büyütmenin en etkili yollarından biridir. Milyonlarca işletmenin hepsi aynı göz için yarışırken, çevrimiçi reklam vermek hiç bu kadar önemli olmamıştı ve arama motoru pazarlaması, ürünlerinizi tanıtmanın ve işinizi büyütmenin en etkili yoludur.

Arama Motoru Pazarlamacılığı

Arama motoru pazarlaması, bir işletmeyi arama motoru sonuç sayfalarında (veya SERP’lerde) görünen ücretli reklamları kullanarak pazarlama uygulamasıdır. Reklam verenler, Google ve Bing gibi hizmet kullanıcılarının belirli ürün veya hizmetleri ararken girebilecekleri anahtar kelimeler için teklif verir, bu da reklam verene reklamlarının bu arama sorgularının sonuçlarının yanında görünme fırsatı verir.

Genellikle tıklama başına ödeme reklamları terimiyle bilinen bu reklamlar, çeşitli biçimlerde gelir. Bazıları küçük, metin tabanlı reklamlardır; ürün listeleme reklamları (PLA’lar, Alışveriş reklamları olarak da bilinir) gibi diğerleri, tüketicilerin fiyat gibi önemli bilgileri bir bakışta görmelerine olanak tanıyan daha görsel, ürün tabanlı reklamlardır.

Arama motoru pazarlamacılığının en büyük gücü, reklam verenlere reklamlarını satın almaya hazır oldukları anda satın almaya hazır motive olmuş müşterilerin önüne koyma fırsatı sunmasıdır.

 

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal medya pazarlaması veya SMM, pazarlama ve marka hedeflerinize ulaşmak için sosyal medya ağlarında içerik oluşturmayı ve paylaşmayı içeren bir internet pazarlaması biçimidir. Sosyal medya pazarlaması, metin ve resim güncellemeleri, videolar ve kitle katılımını artıran diğer içeriklerin yanı sıra ücretli sosyal medya reklamcılığı gibi etkinlikleri içerir.

Sosyal Medya ve Pazarlama: Bir Planla Başlayın

Sosyal medya pazarlama kampanyaları oluşturmaya başlamadan önce işletmenizin hedeflerini düşünün. Aklınızda bir sosyal strateji olmadan bir sosyal medya pazarlama kampanyası başlatmak, haritasız bir ormanda dolaşmak gibidir – eğlenebilirsiniz, ancak muhtemelen kaybolacaksınız.

 

Sosyal medya pazarlama hedeflerinizi tanımlarken sormanız gereken bazı sorular:

 

Sosyal medya pazarlamacılığı ile neyi başarmayı umuyorsunuz?

Hedef kitleniz kim?

Hedef kitleniz nerede takılır ve sosyal medyayı nasıl kullanır?

Sosyal medya pazarlaması ile hedef kitlenize hangi mesajı göndermek istiyorsunuz?

Sosyal Medya Pazarlaması, Pazarlama Hedeflerinize Ulaşmanıza Nasıl Yardımcı Olabilir?

Sosyal medya pazarlaması, aşağıdakiler gibi bir dizi hedefe yardımcı olabilir:

Web sitesi trafiğini artırma

Dönüşüm oluşturma

Marka bilinirliğini artırmak

Marka kimliği ve pozitif marka ilişkisi yaratmak

Kilit kitlelerle iletişimi ve etkileşimi geliştirmek

Hedef kitleniz sosyal medya ağlarında ne kadar büyük ve bağlıysa, listenizdeki diğer tüm pazarlama hedeflerine ulaşmanız o kadar kolay olacaktır.

LET’S WORK TOGETHER

Sizler için en iyi çözümleri tasarlayıp uygulamaya başlayalım.